26.4.-30.4.2023
Gent
Po pozdně nočním příletu na letiště Charleroi a noci strávené v hotelu blízko letiště, jsme po drobném hledání stihli autobus do doporučovaného města Gent.
Vystoupili jsme u nádraží Sint Pieters, byli jsme překvapeni z množství jízdních kol různě zde zaparkovaných či opřených a dle navigace jsme pokračovali širokými ulicemi k ceněnému historickému centru tohoto města.
Kolem obchodů, restaurací i kaváren, přes mosty nad vodními kanály jsme dorazili nejdříve ke kostelu Svatého Michaela a po chvilce i k mostu věnovanému tomuto světci.
Dále naše bloumání následovalo vodní cesty s výletními loděmi až k zámku Gravensteen, dominantě města z 10. století. Toto historické místo jsme neobdivovali jen zvenčí, ale i zevnitř. Hrad nabízí expozici zbraní, které jsou vystavené ve skleněných vitrínách, takže pro nás byla daleko zajímavější možnost vylézt na věže a projít se po nádvoří a kolem hradeb této zajímavé stavby.
V průzkumu dalších Gentských krás nás doprovázely tóny ze zvonkohry z městské zvonice a rozličné vůně. Podlehli jsme nejprve tradičním vaflím s Nutellou, které byly jiné než ty co jsme ochutnali v Nizozemsku, dále jsme nemohli vynechat hranolky s majonézou, kterých byla opravdu velká porce, k tomu dobrá belgická piva, a pak už nám jen zbývalo ochutnat Cuberdón, tzv. Gentský nos, což je želatinová cukrovinka potažená arabskou gumou v různých příchutích. Po splnění všech dnešních gastronomických i objevitelských cílů jsme naše unavené nohy nechali hodinu odpočinout ve vlaku mezi Gentem a Antwerpami.
Antwerpy
Po výstupu jsme mohli obdivovat rozsáhlé, vysoké a asi i hezky zdobené haly hlavního železničního uzlu v Antwerpách, cestou k pronajatému pokoji jsme procházeli širokými obchodními bulváry s množstvím turistů i nezbytným vybavením pro ně. Po úspěšném nalezení a s dopomocí i vysvobození klíčů od ubytování ze schránky opatřené mechanickým kódovým zámkem jsme vystoupali po příkrých vřetenovitě točitých schodech do pronajatého bytu a zde důkladným odpočinkem zakončili první, zážitky naplněný den v Belgii.
Ráno, po konečném rozhodnutí kam budou naše kroky směřovat dál, jsme zasvětili nový den průzkumu Antwerp.
V tomto druhém největším městě Belgie je snadné strávit čas bloumáním po širokých nákupních bulvárech, rozsáhlými náměstími i úzkými křivolakými uličkami. Nezapomněli jsme zvěčnit zdejší katedrálu i sochu připomínající příběh chudého chlapce Nella, který velmi toužil stát se umělcem, na studia však neměl peníze a když zemřel i jeho posledníp příbuzný neměl kde bydlet. Vydal se tedy se svým věrným psím kamarádem Patraschem pěšky do Antwerp aby se podíval na slavné dílo svého uměleckého vzoru Pabla Rubense. Na Štědrý den oba unavení a hladoví přátelé dorazili ke Katedrále Panny Marie a našli bránu otevřenou, nadšený chlapec sice kýžený obraz spatřil, druhý den ráno však našli oba zmrzlé pod slavným dílem. Dodnes se k sobě tulí před katedrálou pod kamennou přikrývkou.
Dalším cílem bylo nábřeží řeky Schelde a středověká pevnost Het Steen, kterou jsme si prohlédli jen zvenčí a v drobném dešti pokračovali kolem říčních vod se zakotvenými loděmi až k Muzeu Aart de Stroom, kde kromě moderního umění lze vylézt na střechu, a přes skla vidět či vyfotit jistě pěkné výhledy na živoucí město i plynoucí tok. Pak už nastal čas na občerstvení a ochutnání výborných belgických piv ve stylovém baru a po poslední procházce zalidněnými bulváry a opětovném obdivování rozsáhlých hal zdejšího hlavního nádraží už nás vlak unášel k dalším dobrodružstvím.
Bruggy a Blankenberge
Další dobrodružství pokračovalo po vystoupení z vlaku v Bruggách. Při cestě k zarezervovanému ubytování jsme mohli obdivovat zelené parky kolem kanálů, úzké dlážděné ulice lemované vysokými domy, majestátní kostely i zaplněná náměstí. Turisty, kterých zde bylo opravdu dost také vozily kočáry tažené koňmi.
jelikož ale začínalo drobně pršet, uchýlili jsme se pod střechu hostelu, kde jsme měli pronajaté postele v šestilůžkovém smíšeném pokoji, a ke kterému náležel i bar. Pán, který nás ubytovával nás upozornil, že večer bude v baru hrát kapela z padesátých let a zarezervoval nám stůl přímo za pódiem muzikantů. Zbytek večera proběhl ve znamení hlasité hudby a testování různých druhů místních piv.
Blankenberge
Druhý den ráno jsme vyrazili ještě skoro opuštěnými ulicemi k nádraží, abychom se po kolejích přesunuli do přímořského letoviska Blankenberge.
Jen co jsme nalezli východ z nádraží přivítala nás skulptura nahé a dobře vyvinuté ženy, potom jsme kolem kostela Svatého Antonína pokračovali s pomocí navigace ke kryté promenádě vedoucí k turisticky využívaným plážím u teď ještě studeného Severního moře.
Jelikož nejsme nadšení příznivci hotelových resortů, snažili jsme se z tohoto pekla betonu, oplocených pláží a vysokých hotelů dostat někam více do přírody, což se nám nakonec podařilo a odbočili jsme na pískové cesty
Přírodní rezervace Fonteintjes, které se táhly kolem nedotčených pláží, písečných dun a krajiny porostlé nízkými rostlinami. Zde jsmé potkávali už jen pár turistů nebo pejskařů a užívali jsme si vzdálené šumění zpěněných vln a zvuky ptáků. Jak jsem se později dozvěděla, chráněná a jistě moc pěkná oblast pokračuje až do Zeeberge, ale protože naše cesty končily u silnice, tak jsme se různě propletenými pěšinami chtě nechtě vrátili do letoviska Blankenberge, kde jsme “posnídali” výbornou vafli, obohatili naši sbírku o nové magnetky a širokými nákupními ulicemi jsme se vraceli zpět k nádraží a zpátečním spojem do Brugg.
Poobědvali jsme v příjemném prostředí zeleného parku kolem vodních kanálů, prošli Parkem Krále Alberta, kde nás provázela hlasitou hudbou pouť s atrakcemi a stánky. Mnoha úzkými i širšími uličkami jsme nakonec opět dorazili k náměstí Markt se zvonicí, v blízkém obchodě s pralinkami jsme nakoupili sladké suvenýry pro děti a babičku a my jsme si tradiční cukrovinku odnesli k ochutnání do Parku Královny Astrid, kde jsme si v příjemné zeleni a v blízkosti malého jezírka a altánu užili kromě chuti tradičních čokoládových bombónů i odpočinku od turisty přeplněného historického centra. Jelikož nás v Belgii čekal poslední večer, využili jsme ho k ochutnávce belgických a trapistických piv, které se vaří dle starých receptur a jejich kvalita a složení jsou přísně kontrolovány. Ve stylovém baru s klenutými stropy a velkým výběrem značek zlatavého moku večer rychle utekl a rozhodně stál za to.
Poslední den našeho belgického dobrodružství jsme už před devátou ranní pozorovali přípravy prodejců na bleší trhy a počkali si na náměstí Markt, kde kromě množství spřežení čekajících na své zákazníky bylo jen pár lidí, abychom vám mohli zprostředkovat zvuk zvonkohry Bruggské zvonice. Před odjezdem jsme ještě stihli ulovit k snídani moc dobrou klobásu s pečenou cibulkou a vedeni navigací jsme prokličkovali ulicemi s již připravenými prodejními stánky k autobusu, který nás odvezl na letiště, kam jsme před čtyřmi dny přiletěli. Kontroly proběhly za asistence milých slečen rychle, chvíle čekání a nástupem do letadla jsme prozatím ukončili putování za kulturními i gastronomickými krásami Belgie.👋🇧🇪
Více fotografií z této povedené cesty najdete na této Facebookové stránce.
Užitečné odkazy
Autobusy z Belgických letišť do známých měst