27.10.-30.10.2022
Landštejn,Slavonice a okolí, Český Rudolec a Dačice
Kaproun, Ďáblova prdel a Rozhledna u Jakuba
Po cestě zpět Telč a hrad Roštejn
Landštejn, Slavonice a okolí, Český Rudolec a Dačice
První den na pomezí Čech, Moravy a Rakouska pro nás začal prohlídkou zříceniny románského hradu Landštejn.
Hned u vstupu si můžete prohlédnout expozice zbraní a archeologických nálezů související s historií této obranné stavby. Zajímavá byla i prohlídka zachovalých částí dřívější dominanty tohoto kraje, pohled z věže i vidící části skupiny znemožnila s podzimem nastupující inverzní mlha, která ovšem dodávala návštěvě tajuplnou atmosféru.
Kolem hradu a jeho okolí vedou rozličné turistické trasy hlubokými lesy České Kanady, které ještě čekají na náš průzkum.
Dalším cílem tohoto dne bylo malé historické město Slavonice, které je známé svými zachovalými renesančními měšťanskými domy. Jelikož v době kterou jsme zvolili k návštěvě byly další zajímavé turistické body zájmu zavřené a pozůstatky městských hradeb byly prozkoumány rychle, naše zastavení zde nebylo dlouhé.
Nedaleký Pevnostní areál Slavonice, skrytý v hlubokých lesích vystlaných mechem, objekty prvorepublikového lehkého opevnění, tzv. “řopíky,”byly rozeseté v obranné linii po krajině. Ostnatý drát, protitankoví ježci a v bunkrech vybavení, jakoby vojáci odešli teprve nedávno i ukázka hraničního značení. Opravdu zajímavý zážitek v Den vzniku samostatného československého státu.
Dalším cílem tohoto svátečního dne byl novogotický zámek Český Rudolec. Památka se opravuje,v turistické sezóně zde probíhají prohlídky a zámecký park odrážel podzimní uklidnění. Naproti stojící penzion a pivovar Grasel také stojí za návštěvu.
Poslední místo, které jsme stihli prozkoumat byl empírový zámek Dačice. Prohlídkové trasy, které jsme kvůli špatné náladě malých cestovatelů neprošli nabízí náhled do reprezentačních i osobních místností, které využívali majitelé zámku. Zámecký park v podzimním barevném kabátě byl i za inverze moc krásný a určitě neujde další naší návštěvě.
Kaproun, Ďáblova prdel a Rozhledna u Jakuba
Druhý den pokračovalo naše výletění rozsáhlými lesy k vlakové stanici Kaproun, kterou musí znát všichni, kteří mají povědomí o životě ”největšího českého velikána.” Ticho a klid, Cimrmanova studánka a ohniště, pár hub do polévky nalezeno, a po cestě zpět jsme nohama stírali rosu na kolejích zazimované jindřichohradecké úzkokolejky. Nejen Cimrmanologům výlet doporučujeme.
Další procházka tohoto dne vedla po značených turistických trasách k žulovému balvanu Ďáblova prdel, který toto jméno dostal kvůli svému tvaru. Vedeni dalším turistickým značením jsme podzimně zdobenými lesy dorazili k Rozhledně u Jakuba ve tvaru tužky, s určitě krásným výhledem do okolí a s tajnou chodbou a spoustou herních prvků pro děti.
Po cestě zpět Telč a hrad Roštejn
Poslední den, při návratu z fajn prodlouženého víkendu jsme nemohli minout historickou Telč. Krásně udržované Vnitřní město zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tady pověsti nelhaly, moc se nám tu líbilo.
Více fotografií z tohoto povedeného pobytu najdete na této facebookové stránce
Zdejší renesanční zámek byl v době naší návštěvy v rekonstrukci, ale podzimními barvami zářící zámecký park s empírovým skleníkem byl také působivý.🍁
Poslední zastávkou na cestě domů byl pak Hrad Roštejn. Goticko renesanční lovecký hrad obklopený barevnou podzimní nádherou je dobře zrestaurován a udržován. Je možné poznat jeho interiéry ve dvou prohlídkových okruzích, nebo vystoupat jako my na věž a prohlédnout si tuto stavbu i husté lesy z výšky. Doporučujeme i procházku kolem hradu po naučné stezce, která vede i k obnovené oboře pro zvěř. My jsme potom už pokračovali směrem k hlavnímu městu. Toto zastavení i celý prodloužený víkend v České Kanadě a okolí se vydařil, už se těšíme na další cesty. 🛣️
Více fotografií z tohoto povedeného pobytu najdete na této facebookové stránce
Užitečné odkazy
Stránky Pevnostního areálu Slavonice