Krakow

16.11.-19.11.2023

1.den

2.den

3. den

Užitečné odkazy

Cesta z Česka a průzkum historického centra města.

Z původně plánované sólo jízdy naší dvojice se tento prodloužený víkend stal povedenou skupinovou akcí.

Ve čtvrtečním deštivém večeru první část naší skupiny nastoupila do lehátkového vlaku, do kterého v Olomouci přibyla i zbývající dvojice z naší šestičlenné skupiny. Noční jízda proběhla v pořádku a ráno nás přivítal podzimní deštivý Krakow.

Lehátkový vůz, kterým jsme do Krakova vyrazili
Lehátkový vůz, kterým jsme do Krakowa přijeli

Po ranním občerstvení naše procházka vedla od hlavního nádraží,  se kterým sousedí obchodní centrum  Krakowska ve stále drobném dešti k historické části města.

Kostel sv Floriána Krakow

Kolem kostela Svatého Floriána, ve kterém působil jako vikář  Papež Jan Pavel Ii a který nás okouzlil krásnou zvonkohrou jsme pokračovali kolem Barbakanu, což je zachovalá gotická kruhová věž patřící ke zbytkům městského opevnění.

Barbakán, Krakow

Po opětovném napojení na bývalou královskou cestu  jsme prošli gotickou Florianskou bránou, která od základů po špičku měří 34,5 m a je také prvkem bývalé obrany města. 

Floriánská brána, Krakow

Široká ulice se sochou krále Vladislava II Jagellonského a už je tu Rynek Glowny, jedno z největších náměstí v Evropě a od 13. století centrum hospodářského a kulturního života. Náměstí zdobí a obklopují udržované historické budovy, například Sukiennice, kde sídlil a dodnes sídlí městský trh, gotický kostel nanebevzetí Panny Marie, ze kterého každou celou hodinu dle tradice hasič troubí “hejnal mariacki,” nebo Kostel svatého Vojtěcha či radniční věž, která slouží jako vyhlídková.

Sukenica, Krakow

Posečkali jsme, a před drobným deštěm jsme se pak šli schovat do Undeground Rynek Museum, kde v prostorách pod hlavním rynkem mohou vidící návštěvníci zhlédnout různé předměty nalezené při vykopávkách, zachovalé základy budov, které dříve  na náměstí byly. Také je zde dost interaktivních prvků, které mají za úkol dokreslit atmosféru, či přiblížit život v tehdejším Krakowě. Nechybí ani kosterní pozůstatky, či váha, ze které vám na lístečku vyleze cifra v starobylých měrných jednotkách. Škoda jen, že se alespoň na některé exponáty nedá sáhnout, protože nevidomé tato výstava pak tolik nezaujme.

Oheň a zbytky po něm v podzemním muzeu v Krakowě


Při potulování po dlážděných mokrých a studených ulicích v centru města jsme objevili místní restauraci, kde jsme započali gastronomický průzkum polských specialit. Ochutnali jsme tradiční polský boršč, což je řídký vývar s řepným kvasem podávaný jako nápoj s dalšími drobnými předkrmy, nebo s ušky, což jsou taštičky plněné masem. Tato polévka bývá tradičním chodem polské štědrovečerní tabule. Také jsme museli ochutnat místní pirohy, které mohou mít různé příchutě, a jelikož jsme měly dilema jakou kombinaci ochutnat dřív, dámské osazenstvo naší skupiny si dalo talíř pirohů, kde jsme mohly ochutnat všechny nesladké verze tohoto jídla. Za sebe musím říct že mi chutnaly všechny.

Po jídle a zahřátí jsme širokými ulicemi dorazili k podzimně barevnému parku Planty, který obkružuje Staré město, a chvilku si v podzimní vůni listí odpočinuli od jinak všudypřítomné dlažby, cihel a kamene.

Podzimně zabarvený park Planty, Krakow

Nastal čas se ubytovat a trochu si odpočinout, večer jsme do víru Krakowa ale vyrazili znovu.

Určitě jiný byl pohled na historické budovy ozářené pouličními i nočními světly, jelikož ale bylo stále chladno a deštivo, brzy jsme zvolili gastronomické objevování v podobě tradiční zapiekanky, což jsou otevřené sendviče s velkou škálou různých příchutí, v každé slané verzi jsou základní surovinou houby a sýr, kterým se obsah zapeče. Ještě se osvěžit pivem, a první polský den za námi.

Kostel nanebevzetí Panny Marie v nočním hávu, Krakow

Nahoru

Na hrad, na draka, na mohylu, po stopách dějin.

Druhý den jsme hned po ránu zčerstva vyrazili po bývalé královské cestě , kterou kromě již popsaných budov na hlavním rynku lemují další určitě krásné kostely a také obchody a restaurace. A už se nad námi na wawelském kopci tyčil královský hrad jehož nejstarší části tu stojí od 11.století, a protože celý areál několikrát vyhořel,  hrad je směsicí různých architektonických stylů a stavebních materiálů.  Pro návštěvníky je zde připraveno několik prohlídkových tras v interiérech této památky, na vstupenky si musíte stejně jako my počkat  v dlouhé frontě, nebo se dají koupit online. My jsme po delším čekání byli vpuštěni do prostor, kde v různých vitrínách odpočívaly zdobené předměty, ceremoniální zbraně a korunovační klenoty. Jelikož se skoro na nic také nedalo sáhnout, byly pro nás spíše zážitkem některé prostory s vysokými stropy a zajímavou akustikou a atmosférou.

Hrad Wavel, Krakow

Ostatní zámecké budovy ani katedrálu Svatého Stanislava a Václava jsme už zevnitř nenavštívili a vydali jsme se pod kopec, kde před slují s krápníkovou výzdobou stojí legendami opředený Wawelský drak.

Wavelský drak chrlící oheň, Krakow

Dle legendy drak svým apetitem sužoval celé město a jeho okolí, dokud jeho obyvatele dle legendy nezachránil odvážný vladyka Krak, po němž má město své jméno.  I dnes tu drak podobný prý ještěrovi je, a každých pět minut na chvilku chrlí oheň.

Hvězda Elvise Presleyho na chodníku slávy v Krakowě

Naše kroky dál vedly kolem plynoucí Visly, kde najdete i Chodník slávy se jmény proslulých polských i zahraničních celebrit. U některých i s rokem návštěvy města.

Jelikož se opět trochu zkazilo počasí, zapadli jsme do nejbližších uliček a občerstvili se výbornou domácí polskou kuchyní.

Po obědě byl na programu výstup na  mohylu,  podle legendy místo posledního odpočinku již zmiňovaného hrdiny Kraka, která se tyčí nad obytnou a průmyslovou částí města ve výšce 227 m.n.m.  Na vrcholu 16 metrů  vysokého kopce jsme našli pietní místo se svíčkami a květinami, kde opravdu studeně fičelo, a byl zde rozhled spíš na tu méně pěknou část Krakowa se vzdálenou stužkou Visly a siluetou Wawelského hradu.

Krakova mohyla, Krakow

Cestou zpátky z jedné ze čtyř krakowských mohyl zasvěcených polským hrdinům jsme alespoň zvenku navštívili Schindlerovu továrnu na smaltované výrobky, kde bylo v období 2.Světové války před deportací zachráněno přes tisíc židů.

Schindlerova továrna, Krakow

V interiérech zvenčí nezajímavé budovy továrny dnes sídlí muzeum, které přibližuje život ve městě mezi lety 1939-1945. Před jeho vstupem byla dlouhá fronta lidí čekajících na ten den již vyprodané vstupenky, které se ale také dají koupit online.

My jsme pokračovali do míst bývalého židovského ghetta, které bylo v období 2.Sv. války obehnáno ploty z ostnatého drátu  a kde se tísnilo asi 16 tisíc lidí. Během válečných let však byla do pracovních a vyhlazovacích táborů odvedena většina z nich, asi 2000 bylo povražděno při rušení ghetta přímo na místě. Tuto hroznou dobu a lidskou krutost připomínají prázdné kovové židle na Náměstí hrdinů ghetta, které má díky tomuto památníku, zde proběhlých událostech a možná i listopadovému počasí smutnou a melancholickou atmosféru.

Náměstí hrdinů ghetta, Krakow,

Přes líně tekoucí Vislu jsme pak pokračovali zpět k centru přes klikaté uličky židovského města, které bylo před již zmiňovanou válkou jedním z největších v Evropě. Jelikož byla sobota, všechny židovské synagogy i hřbitovy byly zavřené, a tak jsme si alespoň užili procházku už večerně se šeřícími ulicemi, provoněnými nezvyklými vůněmi koření a jídel.

Židovské město Krakow

Jelikož jsme byli po celém dni venku prochladlí, večer opět sloužil k ochutnávání polských piv a Zubrowky, tradiční vodky, aromatizované výluhem z tomkovice. Tato bylina roste převážně v Bělovežském pralese a spásají jí zubři, odtud se vzal název nápoje a zubr na její etiketě.

Ještě ochutnat další druh výborné zapékanky a pak už odpočinkem skončil i náš druhý den v Polsku.

Večerní Krakow

Nahoru

Polské letecké muzeum a snad zase brzy k sousedům!

Dopoledne posledního dne jsme zasvětili prohlídkou Muzea polského letectví, které vzniklo v roce 1964 na místě bývalého letiště.

Polské letecké muzeum, Krakow

Je zde k vidění velká řada vrtulníků, větroňů, letadel, motorových kluzáků, stíhaček i bombardérů, historických strojů i novějších kousků. Také letecké motory, nebo fragmenty havarovaných strojů a v neposlední řadě kulomety a bomby, které byly z letadel shazovány.

Muzeum nabízí venkovní i vnitřní expozici
Venkovní expozice Polského leteckého muzea

Taky je zde pár protiletadlových zbraní. Nejen letečtí nadšenci zde v hangárech i venku mohou obdivováním exponátů strávit dlouhé hodiny,  jelikož nám odpoledne jel vlak zpět, museli jsme návštěvu zrychlit, i tak to ale byl super zážitek.

Vnitřní expozice Polského leteckého muzea v Krakowě

Tramvají jsme se přesunuli zpět k hlavnímu nádraží a po ochutnání Bigose, polského jídla se zelím, masem a klobásou, který se většinou podává v chlebu, a po poslední malé procházce předvánočním Krakowem jsme nasedli do plného vlaku a hodně pozdě večer jsme plni zážitků dorazili domů.

Mapa navštívených míst v Krakowě

Nahoru

Více fotografií z podzimem z listopadového Krakowa najdete na této   facebookové stránce

Užitečné odkazy

Základní informace o Krakowě

Městská hromadná doprava v Krakowě

Stránky o Rynek undeground muzeu

O Krakowských mohylách

O Krakowském ghettu

Vstupenky na spoustu zajímavých míst v Krakowě

Muzeum polského letectví Krakow

Nahoru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *