Brixen a okolí

4.7. -7.7.2022

Z Čech až do Brixenu

Kolem řeky cesta a historické centrum     města

Po kopcích kolem Brixenu

Odpočinkový den a zamávání Brixenu

Užitečné odkazy

Z Čech až do Brixenu

Náš railtrip začal,  a i přesto, že jsme si mezi vlaky naplánovali větší rozestupy,(na vyblbnutí dětí, sehnání jídla a pohodlné nalezení nástupiště přípojného vlaku,)České dráhy opět nezklamaly.🙄 Náš vlak z Prahy do Mnichova měl 2 hodiny zpoždění, skončil ve Schwandorfu a zbytek cesty jsme absolvovali přeplněnou lokálkou a nakonec vlakem , který začínal také v Praze o 2 hodiny později, ale na rozdíl od našeho ohnivého oře neměl zpoždění.

Na přestup v Mnichově jsme tedy místo 2 hodin měli 7 minut, a jen díky ochotným a všímavým lidem a Lady čtenářskému umění jsme se na přípoj na hranice Rakouska a Itálie dostali včas.

Pohled z okna vlaku mezi Mnichovem a Brenerem

Pak další delší jízda pohodlným kupé s polohovatelnými sedačkami a přestup v moc pěkném horském městě Brenner na nízkopodlažní regionální vlak do Bressanone. Zde ještě poslední challenge v podobě nalezení autobusu, který nás hodí blíže k vybranému kempu, a pak už jen doufat, že bude místo. Bylo.ˇ

Pohled z okna vlaku

Oba stany jsme stavěli dost ve spěchu, protože od vysokých Alpských vrchů se stahovala mračna. Unavené děti si chvilku pohráli na hřišti, a když se spustil déšť rády zalezly do spacáků, a i když si všechny dáchnuly po cestě usnuly celkem rychle a my jsme je potom co utichly hromy do říše snů následovali.

V kempu v Bressanone

Nahoru

Kolem řeky cesta a historické centrum města

Ráno  děti zahájily den hraním na hřišti a jelikož nám z předchozího dne zbylo málo proviantu, museli jsme ho jít doplnit. Ještě že Lidl byl nedaleko. ☺️

Cedule před Lidlem v Brixenu
Tak tenhle obchod tu za života K.H.Borovského nebyl. 😔

Po snídani nás čekala cesta do centra Brixenu. Náš kemp ležel u velké rušné silnice, která protíná celé město. Naštěstí do historického centra Brixenu existuje příjemnější cesta kolem řeky Isarco po místní cyklostezce, kam nás nasměrovala milá paní recepční z hotelu. Děti se vyfotily u velké plechové krávy a pak už jsme pokračovali kolem zpěněného živlu. Daleko jsme procházkou nedošli a zastavilo nás dětské hřiště, a protože na levé straně nás doprovázely vinice, kde měli zapnuté zavlažování, děti v začínajícím horku víc bavilo se prohánět mezi dopadajícími kapkami vody. Než klouzání a houpání. V okolí  tohoto města se pěstují odrůdy, ze kterých se vyrábí ceněné bílé víno různých typů, bohužel jsme při našem třídenním objevování žádné neochutnali.

Vinice kolem řeky Isarco, Brixen

Po dalším pochodu, kde se střídal stín s otevřenou krajinou a určitě krásnými výhledy na blízké kopce, jsme dorazili do částí, které vedou obytnou zástavbou a přes mosty a menší silnice až k srdci historického centra, kde už jsme se stavovali na zpáteční cestě z našeho předloňského Italského tažení. Děti známá místa poznaly, prošli jsme se tichými, úzkými uličkami kolem Kapucínského kláštera, postaveného a fungujícího od roku 1603, v jehož knihovně byly uchovávány důležité dobové spisy. 

Kapucínský klášter, Brixen

Nedaleko leží i klášter Klarisek Svaté Alžběty, který je prvním klášterem chudých sester Svaté Kláry v německy mluvící oblasti jižního Tyrolska, první zmínky o něm jsou už z roku 1230 a funguje dodnes.  Další náš postup vpřed ale opět  zabrzdilo velké dětské hřiště.

Klášterní kostel Svaté Alžběty, Brixen

Odtud jsme děti dostali s příslibem zmrzliny, a tak jsme museli slib u Piazza Duomo nejdříve splnit. Toto srdce historického jádra města nezdobí jen barokní Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, přestavěná v roce 1758 která byla roku 1950 povýšena na menší basiliku, ale i Frauenkirche, který na ní navazuje.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie Brixen

Široké náměstí pak z druhého rohu hlídá nejstarší svatostánek ve městě, románský kostel Svatého Michaela se 71 m vysokou zvonicí.

Kostel Svatého Michaela Brixen

Osvěženi jsme pak v pálícím slunci pokračovali dle navigace k nenápadnému domku, ve kterém žil v letech 1852- 1855 spisovatel Karel Havlíček Borovský. Na jeho pobyt na nenápadném stavení odkazuje pamětní deska v češtině a v němčině, a musíme mu přiznat, že blízko takové rušné silnice bychom taky bydlet nechtěli.☺️

Dům, kde žil český spisovatel K.H. Borovský v letech 1852-1855

Cesta zpět mezi historické domy, kebab k pozdnímu obědu a příjemná cesta mezi řekou a vinicemi k plnícímu se kempu, druhá  loupeživá výprava do Lidlu,  malý večerní piknik u  stanů, sprcha, a pak už do hajan a další den  v Brixenu za námi⛺️

Nahoru

Cesta zpět do kempu kolem řeky Isarco


Po kopcích kolem Brixenu

Po probuzení a snídani si děti daly pravidelnou pauzu na hřišti, a když jsme byli připraveni všichni, nasedli jsme na autobus a nechali se odvést na zastávku u vlakového nádraží, odkud jsem si já myslela, že by mohl jet navazující autobus směrem k lanovce do známého střediska Plose. Očekávaný spoj ale dlouho nejel, a tak jsme po výměně názorů, podle navigace a za pomoci milé paní s kolem našli autobusové nádraží v Brixenu, odkud už správný autobus opravdu jel, ale další zastávkou na jeho trase byla i ta zastávka u vlakového nádraží kde jsme čekali předtím. Kde byla chyba nevíme, ale v této situaci uvízli i jiní turisté, kteří si potom cestu autobusem nahoru do kopce a mnohými zatáčkami užili s námi. Už z autobusu děti obdivovaly krásné výhledy na vzdalující se Brixen a na louky a lesy, které ho pak vystřídaly.

Výhled z autobusu cestou k lanovce na Plose

Po výstupu z autobusu jsme pokračovali k dolní stanici lanovky Plose, která je ve výšce 1060 m.n.m. a kterou jsme díky BrixenCard měli zdarma. Jízda nahoru byla super, během cesty nám zaléhaly uši, děti hlásily co vidí kolem a jaká je to velká výška a cesta rychle utekla.

Výhled z lanovky na Plose

Na horní stanici lanovky, ve výšce 2050 m.n.m.  a jen  co jsme z ní vyšli, nás uvítal svěží horský vzduch, kolo v kole a dětské hřiště.

Kolo v kole, Plose

Jen těžko jsme odtud děti dostávali, ale vybrali jsme si cestu Woodywalk, kde naštěstí po cestě bylo kromě krásných výhledů  i spoustu dalších lákadel, jako třeba sochy různých zvířat,  přírodní překážková dráha, či male vodní mlýnské kolo.

Vodní kolo u cesty Woodywalk

Po upravených cestách, obklopeni krásnými vrcholy, občas tichem a různými vůněmi jsme místo k další lanovce došli k restauraci a penzionu Rosalm, kde jsme naší tříkilometrovou procházku ukončili výborným jídlem a místním pivem a děti i hraním na hřišti.

Krásné výhledy z cesty Woodywalk

Cestou zpět k lanovce Plose si děti užívaly ty atrakce, které cestou tam nestihly, a po zakoupení magnetky už nás čekala cesta lanovkou dolů, a potom nacpaným autobusem zpět do Brixenu a po přestupu na další autobus i do našeho kempu, kde znatelně přibylo spolubydlících. Nákup, večeře, snaha o nabití elektroniky, sprcha a po 13 nachozených kilometrech sladký spánek.

Panorámata z Woodywalku
Panorámata z Woodywalku

Nahoru

Odpočinkový den a zamávání Brixenu

Další den byl ve znamení odpočinku, a v Brixenu shánění kšiltovky na Petrovu připálenou hlavu. ☺️

Kšiltovka sehnána, k obědu kebab sněden, děti se vyřádily na hřišti, před deštěm jsme utekli, zásoby na večer, ráno a cestu jsme v Lidlu nakoupili.

Řeka Isarco

Poznali jsme moc fajn Italské spolubydlící v kempu, kteří nás i děti hostili jídlem i kávou až nás to přivádělo do rozpaků. Lada jim alespoň namalovala obrázek a napsali jsme jim kontakt abychom se mohli revanžovat  až někdy zavítají do Čech.

Ten večer jsme museli brzo na kutě, protože budíček další den zvonil velmi brzy. 💤

Kopce kolem Brixenu

Nahoru

Užitečné odkazy

Brixen- základní informace
Brixen Card

Plose – lanovka i lyžařské středisko

Katedrála v Brixenu

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *