Krásy Španělska na zpáteční cestě

11.8.-13.8.2023

Granada

Murcía a Teruel

Aínsa a přejezd do Francie

Užitečné odkazy

Granada

A už tu byla cesta zpět na sever.

Po sbalení stanu a všech věcí jsme vyrazili na 150 kilometrů dlouhou cestu.  Už když jsme se blížili ke Granadě  byly vidět chudobné squaty ve skalách, v kontrastu s nimi pak zazářilo udržované starobylé město,  jehož nejznámější památkou je v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsaný,  palácový komplex Alhambra.

Vodopád v parku u Alhambry, Granada

Blízko tohoto historického unikátu jsme zaparkovali a prošli zeleným parkem s šumícím potokem a vodopádem k hradbám u prvních paláců, ze kterých stejně jako v minulosti i teď zhlíží na okolí děla.

Děla bránící nádvoří před Palácio de Karlos V

Komplex maurských paláců i obraných budov se začal budovat ve 13. století, a pokud byste si ho chtěli prohlédnout celý, vyhraďte si alespoň půl dne a klidně i déle. Nás ještě čekalo 250 kilometrů do rezervovaného ubytování,  takže jsme stačili obdivovat jen renesanční Palácio de Carlos V, který se stavěl dlouhých 110 let a nebyl nikdy žádným panovníkem obydlen. Také jsme využili náš omezený čas k procházce  v tichých uličkách mezi  zdobenými domy tvořícími zázemí opevněného areálu, a jelikož jsme tuto zastávku chtěli využít i k občerstvení, vydali jsme se pod zelenými hlavami stromů a po četných schodech dolu k Puerta de las Granadas, která spojuje Alhambru s historickým centrem Granady.

Palácio de Carlos V, Granada

Úzkou uličkou ověnčenou krámky s orientálně působícími suvenýry jsme došli až k Plaza Nueva de Granada, nejstaršímu a velmi důležitému náměstí s cennými budovami a zurčící fontánou. V boční uličce  jsme se občerstvili výborným tapas, a potom už jsme se museli zase nalodit do našeho tmavomodrého korábu a pouštní krajinou a v teplotách přes čtyřicet stupňů jet po dálnici, kde jsme potkali pár lidí i aut, které zdejší klima zřejmě udolalo.

Puerta de las Granadas, Granada

Zmrzlina nám všem přišla na zchlazení  a za odměnu vhod. Do ubytování ve městě Murcía jsme přijeli tak upečení a navíc tak pozdě, že jsme si prohlídku raději nechali na další den.

Trasa z Málagy do Murcíi přes Granadu

Nahoru

Murcía a Teruel

Hned po přípravách na další cestu jsme se ráno vydali prozkoumat historické centrum města, které se rozkládá severně od řeky Segury, a je bludištěm úzkých uliček  a hezkých náměstí, jako je třeba Plaza los Flores, kde se o víkendech konají trhy. Toto veřejné prostranství je zdobeno fontánou na které sedí socha dívky s květinami v klíně. Barevné a voňavé květy jsou přítomné po celé ploše tohoto důležitého bodu města a dokreslují jeho atmosféru.

Kašna se sochou na Plaza los flores, Murcía

Mnoha dalšími uličkami s v této ranní hodině zavřenými obchody a restauracemi, jsme dorazili  až k známému náměstí Plaza de Cardenal Belluga, kde kromě dalších cenných staveb stojí zdejší klenot, Katedrála Svaté Marie, jejiž fasády jsou barokní, ale interiéry v gotickém stylu. Začala se stavět na konci 14. století a zdobí ji 90 metrů vysoká věž a  pět zvonů, které v minulosti i dnes oznamují dobré i ty horší události v životě místních obyvatel.

Katedrála Santa Maria Murcía

Pro nevidící část skupiny byla velmi užitečná zmenšená maketa katedrály, samozřejmě i s braillským popisem.

Zmenšený model katedrály Santa Maria s braillskými popisy pro nevidomé

I blízké náměstí  s radnicí je moc hezké a ani zde kromě historických domu, soch a fontán nechybí květiny. Odtud už je to jen kousek zpět k řece ve které děti obdivovaly sochu sardinky, která vykukuje z vody a měla by sloužit jako fontána. Tato připomínka oblíbeného zdejšího svátku “Pohřbívání sardinky,” který se v Murcii za zvuku muziky a průvodů alegorických vozů s draky koná týden po Velikonocích , ale bohužel nefunguje a vodu z tlamy a ocasu nestříká.

Socha sardinky která by měla sloužit jako fontána

Dopoledne však pokročilo, a tak jsme museli pokračovat dál v cestě Španělskem.

Jelikož bylo opravdu horko a my jsme měli poslední šanci smočit se ve slaných vlnách moře, po troše bloudění a ne zrovna příjemné zkušenosti se španělskou dopravní policií jsme na hezkou písečnou pláž Platja de la Garoferra nedaleko Valencie dorazili. Bylo to jen krátké vběhnutí do vody a museli jsme v naší dlouhé cestě pokračovat.

Mapa trasy z Murcíi do Zaragozy přes Teruel

Naší další dnešní zastávkou na občerstvení a protažení bylo město Teruel, které leží v nadmořské výšce 915 m.n.m. Zdejší sakrální budovy v aragonském mudéjarském stylu jsou zapsány  v seznamech kulturního dědictví UNESCO.

Viaducto de Fernando Hué

Procházka pod viaduktem Fernanda Hué a kolem bývalých obranných zdí ze kterých byla vidět nová část města a okolní zalesněné kopce, pokračovala úzkými uličkami mezi vysokými starými budovami. Cestu nám překřížila Salvádorova věž a na blízkém náměstí Plaza Torico nás občerstvila káva a zmrzlina.

Torre del Salvador, Teruel

Než jsme se ze spletitých uliček opět vymotali k autu, stihli jsme ještě v místním obchodě s regionálními výrobky koupit sýry, klobásky, i víno, k čemuž nám ochotný pán dal přednášku o přírodních podmínkách, tradiční výrobě a její historii v Teruelu a jeho okolí. Když jsme pak večer po zdolání více než 560 kilometrů dorazili do ubytování v Zaragoze, užili jsme si degustaci těchto  místních dobrot a poslední večer ve Španělsku utekl jako voda.   

Pohled na zbytky opevnění starobylého Teruelu

Nahoru

Aínsa a přejezd do Francie

Jelikož nás čekal další dlouhý den na cestě, Zaragoza zůstala neobjevená.

Zato po 2 hodinách jízdy převážně klikatými horskými silnicemi, množstvím tunelů a s určitě krásnými výhledy na okolní vysoké vrcholy Pyrenejí a hluboká údolí  jsme dorazili k horskému historickému městečku  Aínsa.

Výhled na Pyreneje v okolí Aínsy

Do historické části vede cesta do kopce, po četných schodech a uličkami se zachovalými cihlovými domy až k Plaza Mayor, kterou zdobí  románský kostel Santa Maria postavený na trojúhelníkovém půdorysu.

Kostel Santa Maria Aínsa

Také vřele doporučujeme návštěvu Castillo de Aínsa, zbytky románské pevnosti,  z jejichž hradeb je určitě krásný výhled na okouzlující horské okolí

Zbytky románské pevnosti Castillo de Aínsa


Po posledním občerstvení ve Španělsku a pokračující cestě Pyrenejemi jsme přejeli zpět do Francie.🇫🇷

Mapa trasy ze Zaragozy přes Aínsu až do francouzského Cahors

Další zastávka bylo umělou inteligencí doporučené městečko Saint- Gaudens.  Nevím, proč nám zrovna tohle místo doporučila, protože tak velký kontrast mezi tímto ospalým městem, kde byl zajímavý asi jen kostel Saint Pierre a starobylou Ainsou, bylo do očí bijící.

Kostel Saint Pierre Saint-Gaudens

Po nezbytném občerstvení jsme se tedy s městečkem, kde výhled do krajiny  kolem hyzdí kouřící komíny nějaké továrny docela rádi rozloučili, a po další porci kilometrů jsme dorazili k ubytování u města Cahors, kde jsme měli naplánovaný den odpočinku a dalšího prozkoumávání.

Více fotografií z celého roadtripu najdete na této facebookové stránce.

Výhled na okolí Saint- Gaudens

Nahoru

Užitečné odkazy

Granada- základní informace

Alhambra- zajímavé a důležité informace

Murcía- základní informace

Teruel- základní informace

Aínsa- základní informace

Saint-Gaudens- základní informace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *